Flautoškola 2
Popis
Druhá z radu učebníc ďalej rozvíja návyky a zručnosti, ktoré sa žiak naučil pri práci s Flautoškolou 1.
Flautoškola je moderný rad príťažlivých a zábavných učebníc pre sopránovú zobcovú flautu, ktorá je zároveň spracovaná podľa overených metodických postupov. Okrem nápadov a skúseností z praxe autorov čerpá inšpiráciu z poznatkov popredných svetových pedagógov az osvedčených zahraničných škôl vydávaných v krajinách s významnou tradíciou hry na zobcovú flautu (Holandsko, Nemecko, Anglicko).
Hravou formou a za pomoci bohato ilustrovaných pesničiek, hier, neobvyklých zvukov, rozmanitých cvičení i radu prednesových skladieb zoznamuje malých hráčov so základnými technickými i hudobnými návykmi.
V Metodických zošitoch pre učiteľov prináša podrobný opis práce s učebnicami a mnoho podnetov a nápadov pre výučbu hry na zobcovú flautu najmä v individuálnej, ale aj skupinovej výučbe. Učebnica je určená predovšetkým žiakom ZUŠ od 6 rokov a ich pedagógom, ale dôkladne popísaná metodika počíta aj so staršími začiatočníkmi.
Prečo Flautoškola vznikla?
Metodika výučby hry na zobcovú flautu prešla v poslednej dobe rýchlym vývojom. V našej krajine však mnohí stále učia podľa učebníc starých niekoľko desaťročí, ktoré tento vývoj nemohli reflektovať.
Zo zahraničia poznáme množstvo kvalitných učebníc, ktoré sú príťažlivé a zábavné a pritom sa s nimi deti veľa naučia. Prečo nemať takú aj u nás?
Hru na zobcovú flautu nebolo dlhú dobu možné študovať na konzervatóriách v Českej republike. Nástroj tak na ZUŠ často vyučujú pedagógovia bez dostatočnej znalosti špecifík tohto nástroja. Flautoškola s tým počíta.
Flautoškola…
- prináša rozmanitý hudobný materiál obsahujúci rôzne štýly:
- národné piesne z celého sveta s akordovými značkami
- pesničky a skladby s klavírnym / cembalovým a gitarovým sprievodom
- stredoveké, renesančné a barokové skladby so sprievodom altovej flauty, popr. bicieho nástroja
- skladby a cvičenia využívajúce moderné techniky hry vrátane pôvodných skladieb anglického autora Alana Davisa
- rad skladieb má praktickú podobu dua, niektoré je možné hrať tiež vo väčšom ansámble zobcových flaut
- v prvom dieli pracuje s tónovým rozsahom c1-d2 (vrátane tónu fis1), v druhom dieli s rozsahom c1-a2 (vrátane tónov fis1, b1, cis2, fis2), v treťom dieli potom s rozsahom c1-d3 (s výnimkou tónu cis3 )
- zoznamuje žiaka s tvorivým spôsobom cvičenia stupníc a akordov
- venuje veľkú pozornosť výučbe artikulácie
- podporuje tvorivosť žiakov
- umožňuje učiteľom orientovať sa prostredníctvom podrobných Metodických zošitov v metodike výučby nástroja, prípadne ich inšpiruje k ďalšiemu štúdiu
- je pre deti graficky príťažlivá a prehľadná
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.