Domino NOTY
Popis
Domino Noty
Počet hráčov: 2 a viac
Doba hry: cca 10 minút
Vek: od 8 rokov
Čo sa deti naučia:
- pomenovať jednotlivé noty a pomlčky
- spoznať dĺžku nôt a páuz
- spoznať výšku nôt v husľovom kľúči
- rytmizovať
Obsah:
- 36 kartičiek
Vhodné doplnky k hre:
- pracovné listy s notovou osnovou
- karty s určitou charakterisHkou (tzv. domčeky)
- prázdne hracie karty pre hru Bingo
Základné pravidlá:
Kartu s nápisom ŠTART položte na stôl. Zvyšné karty zamiešajte a zakryte (napr. Šatkou). Prvý hráč vyberie náhodne jednu kartu. Pokiaľ ju môže priložiť, priloží ju. Ak nemôže hrať, je na rade ďalší. Hráči sa pravidelne striedajú. Hrá sa tak dlho, kým nezloží celá reťaz z kartčiek a nezakončí ju nápisom CIEĽ.
Aktivity pre jedného hráča:
- zoradí vedľa seba niekoľko kariet s notami (celá, polová, štvrťová) a vytlieska ich dĺžky (počet dôb)
- zoradí karty vzostupne podľa ich dĺžky a výšky
- rozdelí karty podľa rôznych parametrov (dĺžky či výšky nôt)
- vezme si niekoľko kariet, z nich prepíše noty a pomlčky do pracovného listu s notovou osnovou (z textu do grafickej podoby)
- vyskladá si niekoľko kariet s notami pred seba a zahrá na xylofón príslušnú melódiu
- z kariet vyskladá rôzne kombinácie nôt a páuz pre rôzne takty a prepíše do notovej osnovy
- vypočíta hudobné príklady: vyberie niekoľko kariet s notami a pomlčkami (celá, polová a štvrťová) a spočíta / odpočíta počty dôb na nich uvedených nôt či páuz
- napíše akord dur a mol k danej note (zdatnejší) zaspieva notu (odhadne spevom výšku noty), pri klavíri porovná, či sa trafil
Aktivity pre skupinu:
Skladatelia
Skupiny dostanú pracovný list s notovou osnovou a určitý počet kariet. Pomocou kariet vytvoria kombinácie dĺžky nôt a páuz pre rôzne takty (4/4, 3/4, 2/4) a zapíšu ich do notovej osnovy. Navzájom si ich potom vytlieskajú.
Domčeky
Karty s konkrétnymi charakteristikami, napríklad dĺžka noty (4 doby, 2 doby, 1 doba, 0,5 doby) či výška noty (c1-c2), rozmiestnite do priestoru. Každý má jednu alebo viac hracích kariet a hľadá ich domček podľa príslušnej charakteristiky.
Tichá pošta
Skupinu rozdeľte na dva rady. Prvému v rade učiteľ ukáže kartu s notou. Hráč ji šeptom oznámi ďalšiemu, ten ďalšiemu, až slová doputujú k poslednému v rade, ktorý pôjde k stolu a medzi kartami vyberie tú so zodpovedajúcim symbolom.
Pohyblivé rady
Dva rady hráčov stojí proti sebe. Každý má svoju kartu, ktorej dĺžku noty či pomlčky pozná (ľavý obrázok). Hráči proH sebe si navzájom ukážu svoje karty. Spočítajú dĺžku noty proHvníka a porovnajú s hodnotou na svojej karte. Kto má vyššie číslo, vyskočí, kto má nižšie číslo, vykoná drep. Ak majú zhodnú dĺžku, zostanú obaja stáť. Potom sa jedna z radov o jedno miesto posunie a prebytočný hráč prejde na jej začiatok.
Bingo
Na stôl rozložte 15 kariet s notami obrázkom hore. Každý dostane prázdnu kartu pre hru Bingo (3x3), do ktorej si opíše 9 rôznych nôt a páuz podľa vlastného výberu z kariet rozložených na stole. Karty sa otočia obrázkom dole a príde na rad losovanie. Učiteľ obrázky nepomenováva, ale ukazuje. Deti škrtajú postupne príslušné noty či pomlčky. Víťazí ten, kto má prvý vyplnený stĺpec, rad alebo uhlopriečku.
Hudobné príklady
Jeden z dvojice dostane niekoľko kariet s notami a pomlčkami (celé, polové, štvrťové) a zostaví z nich príklad na sčítanie a odčítanie. Druhý z dvojice to vypočíta.
Elektrina
Skupinu rozdeľte na dve polovice a deti si sadnú do radu chrbtom k sebe. V rade sa držia za ruky. Učiteľ prvým ukazuje karty so symbolmi a pomenúva ich slovne. Odkryje napr. notu osminovú a hovorí: "nota polová". Vo chvíli, keď symbol pomenuje správne, musí hráč stlačiť susedovu ruku. Stlačenie dôjde až na koniec radu a posledný sa prihlási, že k nemu elektrina došla. Dôjde k stolu nájsť zhodnú kartu. Sadne si potom na začiatok radu.
Plácačka
Deti sa rozdelia na dve skupiny. Učiteľ rozloží karty so symbolmi na stole a pozve k nemu vždy dvoch protihráčov, ktorí dostanú plácačku na muchy. Učiteľ vysloví názov noty či pomlčky a kto prvý capne zhodnú kartu, dostáva pre svoju skupinu bod. Hráči sa po každom kole vymenia.
Pohybovka
Karty sú rozložené po miestnosti. Učiteľ hrá na klavír jednoduchú melódiu. Hráči chodia a prezerajú si jednotlivé karty. Keď prestane hrať, povie konkrétnu notu, ktorá sa hľadá. Kto kartu nájde, nechá si ju.
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.